Lot 82
Josef Čapek (1887 - 1945) ALBUM DESETI GRAFICKÝCH LISTŮ

1918
linoryt, litografie, papír
30 x 22 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
250 000 CZK
   |   10 417 EUR

Z posudku PhDr. Pavly Pečinkové: "Předložená práce je grafické album, které vyšlo roku 1918 nákladem Veraikonu jako druhý svazek řady Alba grafická. Obsahovalo šest volně vložených linořezů a čtyři litografie, další linořez byl otištěn na titulním listě.V Albu deseti frafických listů předložil Josef Čapek veřejnosti reprezentativní výběr ze své dosavadní grafické tvorby. Josu zde zastoupeny hlavní tématické okruhy jeho výtvarné tvorby (inspirace biografem, milostné téma, sociální motivy, dětské téma) i škála jeho tehdejších výrazových poloh od experimentů s výtvarnou formou vycházející z kubismu po monumentální novoklasické kompozice." Album je unikátní jako sběratelský celek, který se v této celistvé podobě nachází na trhu vůbec poprvé a i ve sbírkách kulturních institucí je velkou vzácností.