Lot 64
Rudolf Bém (1874 - 1955) ZIMNÍ KRAJINA U MNICHOVA

1903
olej, plátno
90 x 90 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Rud. Bém, Mnichov 03

Vyvolávací cena
70 000 CZK
   |   2 917 EUR
Dosažená cena
70 000 CZK
   |   2 917 EUR

Ačkoliv je dnes Rudolf Bém mírně pozapomenutým autorem, ve své době jeho práci vyhledávala řada známých osobností. Jeho krajinářská práce vyniká jemností a virtuozním stínováním ve vlnkách či řasnatých oblacích, které maluje vysoce plasticky. Krajina ve sněhovém závoji nese lehké doteky teplých slunečních paprsků a naznačuje snad příchod i jara. Vlnky na hladině dynamizují celkově velmi uhlazenou statickou kompozici a zrcadlí jasně žluté tóny listů, které tvoří harmonickou protiváhu chladnému ladění barev. Rudolf Bém již jako student získal na AVU u prof. Hynaise řadu ocenění. Byl členem spolku Mánes a Jednoty výtvarných umělců a jeho obrazy zakoupilo pět ministerstev. Po vzniku samostatného československého státu se rozhodl pro zásadní změnu svého uměleckého života. Z vlasteneckých pohnutek přijal v roce 1919 jméno Vratislav Hlava.