Lot 68
Ľudovít Csordák (1864 - 1937) ZIMNÍ KRAJINA

1915
olej, plátno
48 x 53,1 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Csordák 1915

Vyvolávací cena
75 000 CZK
   |   3 125 EUR
Dosažená cena
75 000 CZK
   |   3 125 EUR

Krajinomalba zachycující zimní krajinu s borovicemi s doteky slunečních paprsků patří pravděpodobně do autorovy košické tvorby. Problematika světla a barevného pojednání s údernějším rukopisem hrála důležitou roli v Csordákově rukopise od 10. do 30. let 20. století. Dílo Ľudovíta Csordáka je dějinách výtvarné moderny Slovenska považované za charakteristickou ukázku přijetí zásad impresionismu ve středoevropském prostoru. Ľudovít Csordák patřil k významným plenéristům přelomu 19. a 20. století v Košicích. K dílu je vypracován znalecký posudek PhDr. Kataríny Bajcurové CSc. s restaurátorskou analýzou akad. soch. Bedricha Hoffstädtera.