Lot 41
Josef Navrátil (1798 - 1865) ZÁMEK V HORNATÉ KRAJINĚ

50. léta 19. století
olej, karton
24,5 x 20,5 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
90 000 CZK
   |   3 750 EUR
Dosažená cena
90 000 CZK
   |   3 750 EUR

Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: "Pokud ve čtyřicátých letech dával Navrátil přednost kvašové technice a komornímu formátu, začátkem padesátých let vznikají také olejem malované záběry alpských pohoří, údolí a jezer středních, výjimečně i větších rozměrů. Náměty Navrátil nacházel jak na grafických předlohách, tak na svých častých cestách, zejména do Alp, neustále je obměňoval a parafrázoval a to s takovým půvabem a udivujícím bohatstvím invence a fantazie, že jejich podobnost nikdy diváka neunaví. Náladové krajinné kompozice, kvašové i olejové, získaly ve své době Navrátilovi všestrannou oblibu, ale i dnes jsou vyhledávaným a oblíbeným sběratelským artiklem." Dílo pochází z významné Morawetzovy sbírky. Restituce Národní galerie Praha.