Lot 63
Alois Kalvoda (1875 - 1934) U ŘEKY

Kolem 1905
olej, plátno
30,5 x 30 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Al. Kalvoda

Vyvolávací cena
35 000 CZK
   |   1 458 EUR
Dosažená cena
80 000 CZK
   |   3 333 EUR

Do vodní hladiny vnořený obraz letního motivu z břehu je reprezentativní prací Aloise Kalvody, žáka Mařákovy krajinářské speciálky. Umělec zde ve čtvercovém formátu nechává jasně vyznít přirozený kolorit vodní hladiny a přilehlé vodní vegetace, okolo břehu se vine úzká cestička. Stromy jsou zahaleny v mihotavém ranním oparu. Kalvoda po studiích na AVU ještě studijně pobýval v Paříži a v Mnichově. Od Mařákovy školy malování melancholických krajin se postupně odchýlil a směřoval k dekorativnějšímu pojetí krajiny v barvě i motivu. Maloval prosté motivy českého kraje, louky, stráně, břízy, výhledy do kraje mezi kmeny stromů stojících v popředí nebo na pozadí strání.