Lot 138
Antonín Kybal (1901 - 1971) STUDIE AKTŮ

40. léta 20. století
olej, plátno
129,5 x 99,5 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
60 000 CZK
   |   2 500 EUR
Dosažená cena
60 000 CZK
   |   2 500 EUR

Předložená Studie aktu pochází z rané malířské tvorby Antonína Kybala, kdy se postupně cizeloval jeho rukopis a modernistický postoj. Prostředí, ve kterém se tato tvorba rodila, bylo ovlivněno Bauhausem a texty Josefa Čapka. Stíralo rozdíly mezi malým a velkým uměním a otevřelo umělecké pole, kam proudila umělecká autenticita bez intencí nacionálních aspektů. Antonín Kybal našel v malbě pojetí, které vnesl do textilních technik - tisku z dřevěných matric, gobelínu a tkaní textilií. Textil jako médium nakonec přešel z jeho rodného prostředí a takřka z jeho krve do umělecké tvorby a zcela ji ovládl. Dílo Studie aktů pochází od dědiců autora.