Lot 230
Jan Kutálek (1917 - 1987) SLOVANSKÁ BOHYNĚ PLODNOSTI

70. léta 20. století
glazovaná pálená hlína
37 cm (v)
signováno vzadu: KUTÁLEK

Vyvolávací cena
18 000 CZK
   |   750 EUR
Dosažená cena
25 000 CZK
   |   1 042 EUR

Český výtvarník a sochař Jan Kutálek je známý pro svou svébytnou keramickou figurální tvorbu. Od 50. let se v keramické tvorbě zaměřil též na užité umění. Jeho práci nejvíce ovlivnilo dílo italského expresivního keramika Salvatora Fancella. Kutálek čerpal pro svá díla především náměty z české i řecké mytologie, pověstí a pohádek. Jeho dílo je charakteristické neobvyklou hravostí, nevšední poezií a je obdařeno zvláštním kouzlem, které představuje i nabízené dílo z pálené glazované hlíny se zlacením znázorňující slovanskou bohyni plodnosti. Kutálkova tvroba je zastoupena například ve sbírkách UPM v Praze, GHMP či GVU v Chebu.