Lot 232
Zdena Fibichová (1933 - 1991) RARACH

1991
keramika, kov
30 cm (v)
signováno a datováno zespodu: ZDENA 1991 FIBICHOVA

Vyvolávací cena
25 000 CZK
   |   1 042 EUR
Dosažená cena
36 000 CZK
   |   1 500 EUR

Autorka náleží k nevelké skupině žen sochařek, které ovlivnily českou poválečnou výtvarnou scénu. Studovala sochařství u prof. Josefa Wagnera na pražské Vysoké uměleckoprůmyslové škole, byla členkou umělecké skupiny Trasa. Jako sochařka se vyjadřovala v různých materiálech, hlína je jen jednou z materiálových epizod. Ve všech materiálech ale hledala strukturu. Na rozdíl od ostatních sochařů a sochařek ale ve svých raných dílech nehledala vzory v českém kubismu a meziválečné avantgardě, nýbrž sahala hlouběji do historie až k archaickým kulturám a středomořské plastice. Dílo Zdeny Fibichové zahrnuje figurální a strukturální plastiky, geometrické objekty, keramické reliéfy i kaligrafické kresby. Jedna z posledních autorských výstav Zdeny Fibichové se uskutečnila v Muzeu Kampa v Praze v roce 2013. Nabízené dílo Rarach pochází z posledního roku autorčiny tvorby.