Lot 67
František Kaván (1866 - 1941) PŘEDE ŽNĚMI

Kolem 1900
olej, plátno, karton
29 x 42,5 cm (v x š)
sign. vlevo dole: Kaván

Vyvolávací cena
30 000 CZK
   |   1 250 EUR
Dosažená cena
85 000 CZK
   |   3 542 EUR

František Kaván patřil mezi skromné a vyrovnané solitéry, kteří se poddali kouzlu krajiny a zcela s ní splynuli. Snad to byl bouřlivý rozvoj české moderny, který ho donutil se odebrat do ústraní a zůstat věrný vlastním výtvarným přístupům. Krajina nazvaná "Přede žněmi" je jednou z podobizen českého venkova, který je stěžejním námětem Kavánových prací. Nezvykle vitalistický kolorit zářící zelené s bujnou květenou a modrého blankytu vytváří harmonický protipól k jeho zimním krajinám, které jsou malířsky rezervovanější.