Lot 178
Damjan Pešan (1887 - 1975) OCHRÁNCE

1960
patinované lipové dřevo
101 cm (v)
signováno a datováno dole: D. PEŠAN 1960

Vyvolávací cena
90 000 CZK
   |   3 750 EUR
poaukční prodej

Pozdní tvorba významného sochaře Damjana Pešana známého například pro jeho spolupráci s Jožou Plečnikem při prvorepublikových realizacích na Pražské hradě či postavou Krista a světců v kostele Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad na pražských Vinohradech. Kromě sochařské tvorby působil jako pedagog a loutkař. V poválečné tvorbě vytvořil Pomník padlým barikádníkům a vynikly také jeho pískovcové reliéfy na veřejných budovách v Ostravě. Velká socha ochránce představuje mužkou postavu, která drží a ochraňuje tak ptačí mládě před predátorem, který slétá na mužovo rameno.