Lot 60
Julius Mařák (1832 - 1899) MÝTINA V LESE

1. polovina 80. let 19. století
olej, plátno
24 x 32,5 cm (v x š)
sign. vlevo dole: Jul. Mařák

Vyvolávací cena
90 000 CZK
   |   3 750 EUR
Dosažená cena
140 000 CZK
   |   5 833 EUR

Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: "Předložený obraz Mýtina v lese pochází z období, kdy se úhel Mařákova záběru stále více zužoval a zaostřoval se na menší ohraničený prostor. Tématicky se zaměřil na vnitřek lesa a na život v něm, obdivoval lesní mýtiny, cesty, bažiny a tůně. Les byl druhým Mařákovým domovem, vyhledával v něm partie uzavřených lesních samot. Detailní sametově měkká kresba štětcem v delikátně sladěném hnědo-žluto-zeleném koloritu je emocionální oslavou lesní přírody. Je formována s jistotou, která dokazuje Mařákovo krajinářské mistrovství." Restaurátorská zpráva Akad. mal. rest. Šárka a Petr Bergerovi.