Lot 181
Jan Bauch (1898 - 1995) LEŽÍCÍ ODYSSEUS

1962
patinované dřevo
27 x 56 cm (v x š)
signováno a datováno verso: Jan Bauch / 1962

Vyvolávací cena
35 000 CZK
   |   1 458 EUR
Dosažená cena
35 000 CZK
   |   1 458 EUR

Jedná se o unikátní skulpturu ve dřevě od významného českého malíře a sochaře Jana Baucha, který se s řemeslem řezby konfrontoval již v útlém věku v dílně svého otce. Vedle významné malířské tvorby se vyvíjel také Bauchův sochařský talent. Ve třicátých letech minulého století spolupracoval Jan Bauch se sochařem Karlem Pokorným a získali II. cenu v soutěži na vrata chrámu sv. Víta v Praze za alegorii lidského života od narození až ke smrti. Rovněž se stal společně se sochařem Janem Laudou spoluautorem monumentální plastiky Přepadení Československa, určené pro Světovou výstavu v New Yorku. Jak malířská tak i jeho sochařská tvorba nese v sobě prvky vnitřního napětí inspirované barokním odkazem. Nabízená socha ležícího Odyssea, se kterou je Jan Bauch i osobně vyfocený, představuje autorovo navrácení se k médiu sochy v roce 1962.