Lot 165
Antonín Kybal (1901 - 1971) LEŽÍCÍ AKT

50. léta 20. století
olej, plátno
79 x 177 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
70 000 CZK
   |   2 917 EUR
Dosažená cena
130 000 CZK
   |   5 417 EUR

Cesta Antonína Kybala ke svébytnému uměleckému projevu byla poměrně trnitá. Od syna obchodníka a bývalého spolumajitele textilní manufaktury se očekávalo, že naváže na rodinnou tradici. Antonín Kybal se ale tajně přihlásil na UMPRUM, kde exceloval v sochařském ateliéru Josefa Mařatky. Zkoumání malby na sebe rovněž nedalo dlouho čekat. Prostřednictvím malby zkoumal Antonín Kybal barevné vztahy, optiku, výrazovou účinnost obrazových ploch a následně poznání aplikoval v textilním díle, kterým proslul. V malbě jako takové si příliš nevěřil a díla až na výjimky nikdy nevystavoval. Ležící akt pochází z rodiny autora.