Lot 57
Pál Szinyei Merse (1845 - 1920) KVETOUCÍ SAD

1871
olej, karton
34 x 24,5 cm (v x š)
sign. vlevo dole: Szinyei 1871

Vyvolávací cena
95 000 CZK
   |   3 958 EUR
Dosažená cena
120 000 CZK
   |   5 000 EUR

Pál Szinyei Merse patřil k průkopníkům impresionismu ve střední Evropě. Malířství studoval na akademii v Mnichově. Zakládá první uherskou Společnost moderního umění a Kroužek uherských impresionistů. Hned po jeho smrti v roce 1920 zakládají jeho studenti Společnost Szenei Merse, která měla pak na umění v Maďarsku vliv v době mezi světovými válkami. Jeho volný štětcový přednes se pojí s příjemným vitalistickým koloritem plným optimismu a radosti ze života. Restaurátorský průzkum Akad. mal. rest. Martin Martan.