Lot 182
Jiří Mrázek (1920 - 2008) KRAJINA - ŽENA

1960
olej, plátno
65 x 99 cm (v x š)
sign. verso: Jiří Mrázek 1960

Vyvolávací cena
50 000 CZK
   |   2 083 EUR
Dosažená cena
120 000 CZK
   |   5 000 EUR

Jiří Mrázek byl zakládajícím členem skupiny UB 12. V 60. letech je pro jeho tvorbu příznačná abstraktní krajinomalba, která vyústila ve fantaskní krajiny nesoucí zřetelný erotický podtext (cyklus Krajina-žena). Mrázek pracoval s kontrastem nepravidelnosti přírodních jevů a pevného a pravidelného geometrického řádu a s protikladem plošného a plastického ztvárnění. Opakovaně se vracel k figuraci i tématu krajiny, jejíž členitost Jiřího Mrázka výrazně inspirovala.