Lot 69
Maximilián Pirner (1854 - 1924) KLÁNÍ

Počátek 20. století
olej, plátno
100 x 60 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
100 000 CZK
   |   4 167 EUR
Dosažená cena
140 000 CZK
   |   5 833 EUR

Symbolistní dynamická kompozice navazuje na cyklus balad o rytíři ze 70. let z náročných let, kdy společenská a ekonomická krize značně ovlivňovala kulturní život. Východiska se pokoušela najít generace Národního divadla a solitérové jako Maxmilián Pirner, kteří se pouštěli i do ponuřejších oblastí. Dílo Maxmiliána Pirnera se vyznačuje symbolistním laděním zasazeným ve světě fantazie a často i ironizující linkou. Vyobrazený rytíř na koni se při souboji nechává obelstít a vede nerovný boj se samotnou smrtí, která vítězí.