Lot 22
FRANCOUZSKÉ KARTELOVÉ HODINY Z OBDOBÍ LUDVÍKA XV.

Kolem 1740
dýha ze zeleného rohu, zlacený bronz, mosaz, smalt, ocel, zvonovina, mořené dřevo
86 cm (v)
signováno: DARAU A PARIS

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 292 EUR
poaukční prodej

Impozantní a vzácné francouzské kartelové hodiny s bohatou florální stylizovanou výzdobou ukazují na mimořádně kvalitní řemeslnou bronzařskou tradici ve Francii. Jsou kombinací zeleného rohu (anglofonně označovaném jako „green horn veneer“), v ohni zlaceného bronzu a leštěné mosazi po stranách a uvnitř hodinové bedny. Sama technika intarzie ze zeleného rohu je unikátní pro svou náročnost i ojedinělost, která se dá datovat pouze do první poloviny 18. století ve Francii. Čelní sklo zčásti zakrývá rokokový motiv draka. Do bohatě zdobeného ciferníku jsou vsazeny smaltované díly s římskými číslicemi, po okruží s arabskými číslicemi. Dole na ciferníku signováno: DARAU A PARIS. Nabízené hodiny nepochybně představovaly ve své době vrchol reprezentace. Hodinový stroj z druhé poloviny 19. století, půlové bití. Restaurováno.