Lot 37
EMPÍROVÝ SEKRETÁŘ

Kolem 1810
mahagon, ořech, černěné dřevo, zlacené dřevo, zlacený bronz, mosaz, černěná kůže
163 x 110 x 54 cm (v x š x h)

Vyvolávací cena
95 000 CZK
   |   3 958 EUR

Výjimečně zpracovaný empírový sekretář je spojením nadčasového designu a elegantní empírové maniery. Po stranách sloupky zakončené korintskou hlavicí, lemován akantovým vzorem a vejcovcem ze zlaceného dřeva, uprostřed dvířek s původními klíčky je osazeno v ohni zlacené kování, nahoře šuplík s kuželkami. Vnitřek kabinetu je kombinací několika materiálů, otevírací deska je potažena černěnou kůží, soustava celkem čtrnácti šuplíků s úchytkami z černěného dřeva je oddělna pilastry s mimořádně kvalitně zpracovanými karyatidami. Jedná se o skutečně raritní a designový kus nábytku, který byl určen pro tu nejnáročnější klientelu své doby. Kompletně restaurováno.