Lot 94
Ludvík Kuba (1863 - 1956) BOSENSKÉ DÍVKY

1895
plátno na lepence, olej
21,5 x 30 cm (v x š)
sign. vlevo dole "Kuba"

Vyvolávací cena
24 000 CZK
   |   1 000 EUR
Dosažená cena
31 000 CZK
   |   1 292 EUR

Ludvík Kuba studoval slovanské národy, aby poznal jejich hudbu, hudební nástroje a zvyky. Snažil se zachytit komplexní obraz slovanských národů s ohledem na myšlenku českého národního obrození, pozornost si u Kuby zasloužily také lidové hudební nástroje (včetně jejich řezbářských ozdob), všímal si také zaměstnání místních obyvatel, ať už šlo o hudebníka, hrobníka, pastýře nebo nějakého kolemjdoucího. Jeho zápisky také obsahují poznatky o náboženství, o nošení oděvu obecně, zvycích, písních a obyčejích. Obecně můžeme říci, že Ludvík Kuba, s ohledem na výše zmíněné, byl opravdu renesanční osobností, což sublimovalo v jeho knize Čtení o Bosně a Hercegovině.