Lot 171
Ota Janeček (1919 - 1996) BODLÁK

1956
tuš, akvarel, papír
Ve výřezu 22 x 17,5 cm (v x š)
sign. vlevo dole: Ota Janeček 1956

Vyvolávací cena
8 000 CZK
   |   333 EUR
Dosažená cena
15 000 CZK
   |   625 EUR

Scenérie siluety bodláku osvícené zapadajícím sluncem, do které vstoupila vláda ticha a věčného míru, patří do snadno rozeznatelného repertoáru Oty Janečka. Harmonického účinku zde dosahuje skladbou prostorových plánů s vysoce kotrastním obrysem v popředí a slunečním gradientem v pozadí. Nechává k nám vizuálně promlouvat jen živou a neživou přírodu. Celá Janečkova volná i užitá tvorba poetizujícího výrazu s významnou rolí barvy je tematicky zaměřena na přírodu a její detail. Díla Oty Janečka nalezneme v NG v Praze, Tate Gallery a dalších sbírkách po celém světě. Ilustrace ke knize Ivana Kříže: Dívčí pole.