Lot 71
Josef Mařatka (1874 - 1937) AKT

Počátek 20. století
tužka, akvarel, papír
34 x 21 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
15 000 CZK
   |   625 EUR
Dosažená cena
15 000 CZK
   |   625 EUR

Sochař Josef Mařatka studoval nejprve na Uměleckoprůmyslové škole u prof. Celdy Kloučka, odkud přešel v r. 1896 do ateliéru. J. V. Myslbeka na Akademii. Na základě Hlávkova stipendia pracoval počátkem století v ateliéru Augusta Rodina v Paříži a zasloužil se o uspořádání Rodinovy výstavy v Praze v roce 1902, která se stala jedním z nevýznamnějších kulturních počinů své doby. Později se podobně podílel na uspořádání pražské výstavy dalšího francouzského sochaře Antoina Bourdella. Figurální studie na papíře provedená jemným akvarelem je vynikající ukázkou sochařské kresby. Pochází z pozůstalosti autora a je opatřena pozůstalostním razítkem, což nepochybně potvrzuje pravost.