Lot 100
Břetislav Benda (1897 - 1983) ADAM A EVA

1920
patinovaný bronz, mramor
38 cm (v), Průměr 29 cm
signováno a datováno dole: B BENDA 1920

Vyvolávací cena
48 000 CZK
   |   2 000 EUR
Dosažená cena
50 000 CZK
   |   2 083 EUR

Působivý nástolec se sousoším Adama a Evy u stromu poznání vznikl v autorově období, kdy mu byl učitelem Jan Štursa, kterému též pomáhal coby profesorův pomocník při velkých realizacích. Ztvárnění ženského aktu v dějinách umění zdomácnělé od antiky nalézalo pro Bendu nový smysl především zásluhou Augusta Rodina, jenž ženské akty dokázal zakomponovat do příběhů a dramat. V případě působivého nástolce, který spojuje bronz a kámen (francouzský mramor) v celek, dodal symetrii a pohyb do starozákonního příběhu oblíbeném v období secese a symbolismu. Jedná se pro autora velmi vzácnou ukázku realizace užitého umění.