Lot 18
HOLANDSKÉ STOJACÍ HODINY
1. čtvrtina 18. století
Ořech, kořenice, zlacený bronz, ocel, látka, mosaz
260 x 54 x 36 cm (v x š x h)
Signováno: Harmanus Huyslandt
| 4 400 EUR
| 5 600 EUR
Stojací hodiny se začaly v Holandsku vyrábět na konci 17. století díky spolupráci s anglickými hodináři. Od té doby se zde staly mimořádně žádanými, což zvyšovalo jejich kvalitu, luxusní volbu nejušlechtilejších dřevin a reprezentativnost. Na vrcholu hodin jako typický rys stojí párové vyřezávané plastiky andělů s fanfárami mezi soškou Atlasa nesoucího tíhu země. Právě motiv Atlasa se stal pro expanzivní Holandsko příznačným symbolem, který uplatnila v monumentální podobě i nová amsterdamská radnice z poloviny 17. století. Nabízené, velice raritní stojací hodiny mají bednu z ořechového dřeva s bohatou kresbou v horní části s prořezávaným ornamentem s červenou látkou a mistrnou centrální rokokovou řezbou. Stroj holandských hodin se lišil především svými rozmanitými funkcemi, přičemž výběr poukazoval na prestiž majitele. Nabízené hodiny mají nadstandartní provedení těchto funkcí: centrální postříbřené okruží, v rozích s barokním zlaceným bronzem, s římskými a arabskými číslicemi a ocelovými ručičkami, uvnitř malé okruží s minutovou ručičkou a ukazatelem dne v měsíci. V dolní polovině ukazatel dne s příslušným rytým střídajícím se božstvem. Nad ciferníkem lunární kalendář s fázemi měsíce a dny v měsíci s rytými figurálními scénami. Bití na dvou zvonech se dvěma závažími. Signováno dole na ciferníku: Harmanus Huyslandt AMSTERDAM. Jakožto hodinářský mistr působil v Amsterdamu v 1. čtvrtině 18. století. Jedná se o špičkovou umělecko-řemeslnou práci skloubenou s neuvěřitelnou technickou zručností tehdejších hodinářských mistrů.