Lot 12
DVORSKÝ MOTIV
Přelom 17. a 18. století
Olej, plátno
39 x 34 cm (v x š)
Nesignováno
| 3 000 EUR
Dvorský motiv předstvuje malbu movité ženy, která se cvičí ve hře na hudební nástroj a mezi tím se občerstvuje ústřicemi. Michiel van Musscher byl holandský malíř zlatého věku. Podle Houbrakena projevoval talent pro kreslení již v mladém věku a měl mnoho učitelů, o kterých si vedl záznamy. V roce 1665 absolvoval sedm lekcí u Gabriela Metsu a v roce 1667 strávil tři měsíce v Haarlemu, aby se zúčastnil lekcí u Adriaena van Ostade. Ačkoli celé jeho vzdělání trvalo několik let, Houbraken byl ohromen tím, že se stal tak zručným s tak málo hodinami odborného studia, a dochází k závěru, že musel mít velký přirozený talent, který sám rozsáhle rozvíjel.