Lot 62
ZTROSKOTÁNÍ NA MOŘI
Počátek 20. století
Olej, plátno
41,5 x 33,5 cm (v x š)
Vpravo dole "B Knüpfer"
| 1 800 EUR
| 1 800 EUR
Beneš Knüpfer zahájil svou uměleckou dráhu nejdříve na Akademii výtvarných umění v Praze, od roku 1870 pokračoval na Akademii v Mnichově u Karla von Pilotyho, u něhož studoval historickou malbu. O devět let později odjel na studijní cestu do Říma, odkud se již do vlasti natrvalo nevrátil. Je zvláštní, že to, co tvorbu Knüpfera v Itálii nejviditelněji ovlivnilo, nebylo klasické umění antické či renesanční umění, které sem přijížděly studovat zástupy mladých umělců cizinců. To, co se v Knüpferově tvorbě odráží nejvíce, je živel moře, který je v umělcově pojetí do značné míry romantizován zobrazováním figur najád, sirén, delfínů, tritonů a jiných bájných stvoření. Tento decentnější formát rozbouřeného moře s najádou v popředí představuje typickou ukázku Malířova rukopisu.