Lot 123
STROM U ŘEKY
Kolem 1930
Olej, plátno
110 x 100 cm (v x š)
Vpravo dole "Erdélyi"
| 11 600 EUR
| 14 800 EUR
Vojtěch Erdélyi patřil k nejdůležitějším představitelům zakarpatského umění. Narodil se v Zahattii v Maďarském království a studoval umění v Budapešti. Založil Zakarpatský institut umění. Líbezné koloristické krajiny, které Vojtěch Erdélyi maloval, vycházejí ze své vlastní neopakovatelnosti. Momentky v krajině vykazují velmi účinné výrazové prostředky a důmyslné zkratky, někdy až s rysy kubismu. Prostřednictvím expresionistických doteků, zčeřené vodní hladiny a pevně konturovaných stromů zachycuje okamžik na břehu řeky, který se rozhodl zvěčnit na velkorysý formát s atmosférickými pastelovými valéry. Jedná se o velmi sugestivní plátno s patrnou malířskou zkušeností a výrazně modernistickými rysy.