Lot 11
PÁROVÁ KVĚTINOVÁ ZÁTIŠÍ
1. polovina 18. století
Olej, dřevo
35,5 x 25 cm (v x š)
Nesignováno
| 4 800 EUR
| 11 600 EUR
Při malbě květinových zátiší kladl Hirschely důraz především na estetické vyznění díla. Malíř vytvářel bohatá manýristická aranžmá s výraznými barevnými tóny vystupujícími do popředí a snažil se vyhovět dobovým požadavkům o archaizaci formy. Botanická skladba kytic často překračovala rámec jednoho ročního období. Kabinetní zátiší pochází z poklidnějšího období Hirschelyho tvorby, kdy autor nevyužívá pro kompozici zátiší luxusní předměty a drahé manýristické vázy, ale aranžuje živé květiny do prostých skleněných baněk, aby vynikla jejich přirozená krása. V jednom případě ovládají barevnou škálu rudé chryzantémy a žlutý peříčkový tulipán. Ve druhém zátiší kolem centrálního motivu pestrokvětého tulipánu s delikátními okvětními plátky autor soustřeďuje pečlivě zvolené variace narcisek, orlíčků, kosatce, růže a amarylisu. Díla konzultována s PhDr. Hanou Seifertovou.