Lot 126
KOČKA U OKNA
40. léta 20. století
Olej, plátno, karton
50 x 35,5 cm (v x š)
Vpravo dole monogramem "OM"
| 3 400 EUR
| 6 000 EUR
Mrkvička byl činný jako malíř, ilustrátor, karikaturista, redaktor, výtvarný kritik, scénograf a také typograf. V Mrkvičkovi vyrostla ve dvacátých letech skutečná osobnost mimořádné kreativní energie a ojedinělého tvůrčího rozmachu, kterou lze srovnávat s Karlem Teigem, s nímž v této době blízce spolupracoval. Uvádí se, že členem Devětsilu se stal roku 1922 a o necelý rok později byl již zapisovatelem a jedním z opěrných pilířů tohoto revolučně orientovaného sdružení. Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D.: "Posuzovaný obraz „Kočka u okna“ nese všechny znaky Mrkvičkovy zralé tvorby, která si vždy dokázala zachovat poetiku „všech krás světa“ a mladistvého okouzlení raných dvacátých let. „Kočku u okna“ lze v tomto smyslu vnímat jako určitou kvintesenci poezie „domácího krbu“, sváteční a přitom zcela nehonosné pohody, kouzelného světa všedních věcí, viděného dětsky nadšenýma očima, s nespornou, pokročilou schopností barevného „kouzelnictví“ a výtvarné redukce na významově podstatný znak. Jako by tu ožívala atmosféra radostného bytí, o níž se zpívá ve slavné Werichově písni „Kočka na okně“.