20 000 CZK
| 800 EUR
Lot 54
IKONA ZROZENÍ MARIE
1890
Olej, dřevo, stříbro, cloisonné
22,5 x 18 cm (v x š), 642.7 g
Cyrilicí "V.S."
Vyvolávací cena
Dosažená cena
20 000 CZK
| 800 EUR
| 800 EUR
Zrození Theokotos - Marie, patří ke klasickým akademickým výjevům, který se objevuje na ruských ikonách. Motiv mylně bývá zaměňován za zrození Páně, ale právě zasazení scény prozrazuje o jaký výjev se skutečně jedná. Zrození Marie je popsáno v Protoevangeliu Jakubově. Zatímco Ježíšvo zrození se odehrává v divočině a v jeskyni, Marie se narodila do zámožné rodiny v palácových komnatách. Ikona je orámována tepanou florální dekorací, svatozáře a rohové panely jsou zdobeny emailem. Punc 84 zolotniků.