85 000 CZK
| 3 400 EUR
Lot 56
IKONA POSLEDNÍ VEČEŘE PÁNĚ
Kolem 1900
Olej, dřevo, zlacení
53 x 116,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
95 000 CZK
| 3 800 EUR
| 3 800 EUR
Tradiční církevní námět ve zpracování pravoslavné ikonografické tradice. Poslední večeře, též večeře mystická, kdy Kristus rozděloval chléb a víno svým učedníkům jako "své tělo a svou krev". Žádal po nich, aby po něm rituál opakovali a dal tak základ dnešnímu ritu eucharistie. Velkoryse pojatá ikona je bohatě zdobena geometrickými hvězdicovými zlacenými ornamenty, vytvářejícími architektonický reliéf kompozice. Typika tváří je malířsky ušlechtilá s propracovanými detaily a drapérie jsou pečlivě stínované a konturované.