Lot 49
STOLNÍ EMPÍROVÉ HODINY
Kolem 1810
Zlacený bronz, jasanová kořenice
92,5 x 62,5 x 27 cm (v x š x h)
| 13 600 EUR
| 13 600 EUR
Unikátní empírové hodiny zobrazují příběh z řecké mytologie, o Jásonovi, jednom z nejznámějších řeckých hrdinů, právě v okamžiku přemožení draka a získání zlatého rouna. Monumentální a mimořádně precizně zpracovaný zlacený bronz stojí na podstavě z jasanové kořenice se dvěma dórskými sloupy a vyobrazením císaře s královskou ratolestí. Hodinový stroj je spojen s důmyslně zhotoveným hracím strojem s píšťalami. Postříbřený mosazný ciferník s římskými číslicemi s půlovým bitím a ocelovými ručičkami. Signováno na ciferníku ÉCHAPT EN PIERRE. Zhotovení bronzu odpovídá práci luxusní pařížské dílny pro výrobu pozlacených bronzů Pierra- Philippa Thomira a Pierra-Francoise Feuchéra, kteří na přelomu 18. a 19. století svá díla dodávali například Ludvíkovi XVI., Napoleonovi Bonapartovi a jeho rodině, a jiným evropským královským rodinám. Hodinový stroj spolu s hracím strojem byl zřejmě doplněn na zakázku zvlášť k bronzové soše. Restaurováno.