Lot 137
PODZIM NA SLÁNSKU
1933
Olej, plátno
66 x 94 cm (v x š)
Signováno vpravo dole "Rabas 33"
| 2 200 EUR
| 3 200 EUR
Krajiny Václava Rabase jsou čistými vizemi bez příkras. Tóny podzimu jsou autentické a tlumené pod hávem oblačnosti, pro podzim tak typicky pošmourné. Krajina rozparcelovaná na políčka se objevuje jak na přední, tak na zadní lehce barevnější anabázi v poněkud jiné a barevnější světelné situaci. Zacházení s barvou i tvary evokuje tvorbu Paula Cézanna, který otiskl svou stopu v Rabasově impresionistickém pojetí krajiny. Václav Rabas získal mezi prvními titul národního umělce, byl členem Umělecké besedy, SVU Mánes, spoluzakladatelem sdružení českých umělců a grafiků Hollar a patřil mezi pátečníky kolem Karla Čapka. Dílo nese zezadu výstavní štítky – z výstavy 1933–1934 a výstavy Umělci národu 1943.