Lot 82
POD STRÁNÍ
Kolem 1905
Olej, karton
39 x 50 cm (v x š)
Sign. vpravo dole "Kaván, Pod strání"
| 4 800 EUR
| 5 600 EUR
Klidná zimní krajina protkaná říčkou představuje harmonické dílo s typickým rukopisem Františka Kavána, autora četných zobrazení proměn české krajiny během střídání ročních období. Zimní krajina nazvaná „Pod strání“ patří do autorova klidnějšího období, kdy se po roce 1900 znovu vrací k realismu a pobývá ve Vítanově a Železnici. Kaván pracuje ovlivněn studiem v krajinářském ateliéru Julia Mařáka, kam nastupuje roku 1889, žije velmi skromně a solitérně a v realistickém zobrazování krajiny nad svými spolužáky brzy vyniká. Pod vlivem skupiny kolem Moderní revue se v roce 1895 dočasně od realismu odklonil a přešel k symbolismu a dekadenci. K dílu je vypracován odborný posudek PhDr. Mgr. Michaela Zachaře.