Lot 61
FRANCOUZSKÁ KRAJINA
1885
Olej, plátno na lepence
23 x 30,5 cm (v x š)
Sign. vpravo dole "Chittussi", zezadu přípis kunsthistoriků dr. Mádla, dr. X. Harlase
| 6 400 EUR
| 7 200 EUR
Téma vody ve všech jejích krajinných podobách můžeme vysledovat v mnoha dílech Antonína Chittussiho. Věrnost zobrazení krajiny v plenéru odkazuje na stopy barbizonské školy a dává prostor Chittussiho citlivosti ke světlu a náladám, které světlo v krajině vyvolává. Autor mistrně pracuje s oblačností, mírní jas slunečního světla a lístky nedalekého stromoví, částečně zakrývajícího most, rozfouká poryvem větru. Hladina zůstává zrcadlově klidná. Vlevo dole vidíme pramici, čekající na projížďku. Chittussiho krajina přináší nejen dovedně zpracovaný zážitek vizuální, ale i citově působivý. Malíř byl vnukem obchodníka z italské Ferrary, studoval akademie v Praze, Mnichově, Vídni i Paříži. Od roku 1879 působil v Paříži. Zezadu díla je na lepence připsána autorova tehdejší adresa: „Paris Rue Blanches nr. 8“. Věnoval se především plenérovému krajinářství a s úspěchem se zúčastnil také Salonu. Již za svého života si získal postavení prvního českého moderního krajináře s mezinárodním rozhledem. Jeho první souborná výstava se konala v Praze v roce 1885. K dílu je vypracován znalecký posudek prof. PhDr. Romana Prahla, CSc.