Lot 71
Franz Krause BITVA NA MORAVSKÉM POLI

1847
olej, plátno
115 x 128 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Fr. Krause Prag 1847

Vyvolávací cena
3 000 CZK
   |   125 EUR

Dosažená cena
26 000 CZK
   |   1 083 EUR

Výrazové prostředky malby a zpracování historické události se blíží například dílu Antonína Pettera nebo Josefa Mathausera. Výjev respektuje událost, jak ji popisuje Palacký: "Tu cele umdlený, nevládna již ani smysly svými, přepaden jest od několika surových vojáků, ježto hodivše mu provaz na krk, vlekli ho dále; aby odjali mu drahou přílbici, roztloukli ji na jeho hlavě a strhli s těla jeho celé odění."