Lot 223
TRIUMFÁLNÍ VŮZ CÍSAŘE MAXMILIÁNA

16. století
dřevoryt, papír
31 x 103,5 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
3 000 CZK
   |   125 EUR

Zmenšená verze Dürerova dřevorytu z osmi bloků v původní délce přes dva metry. Původní grafika byla návrhem pro monumentální fresku. Vůz je poháněn ratio („rozumem“) a koně jsou ovládáni nobilitas („ušlechtilostí“) a potentia („silou“). Kola vozu, která jsou ozdobena Maxmiliánovými symboly - orlem a burgundskými křesadly, jsou pojmenována „magnificentia“, „dignitas“, „gloria“ a „honor“.