Lot 161
Bohumír Číla (1885 - 1973) JAN SYROVÝ

1920
olej, plátno
45 x 39 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Bohumír Číla 15. X. 1920

Vyvolávací cena
1 000 CZK
   |   42 EUR

Jan Syrový se zúčastnil bitvy u Zborova, ve které 2. července 1917 přišel o pravé oko. Později se stal velitelem legií v Rusku. Domů se vrátil jako generál a hrdina. Během 2. světové války byl jako armádní velitel postaven před úkol, který odznačil jako nadlidský a rozhodl se v rámci záchrany životů nacistickým ozbrojeným přesilám nevzdorovat. Později byl označen za kolaboranta a očištěn až v roce 2022.