Lot 63
Ota Janeček (1919 - 1996) PODOBIZNA ŽENY

1946
Olej, plátno
31,5 x 25 cm (v x š)
Nesignováno

Vyvolávací cena
10 000 CZK
   |   435 EUR

Dosažená cena
31 000 CZK
   |   1 348 EUR

Stylizovaná podobizna ženy se zavřenýma očima s melancholickou atmosférou je prarafrází podobizny z 9. prosince 1946 a je neobvyklou ranou polohou českého výtvarníka Oty Janečka, který v této době byl členem S.V.U. Mánes. Jeho první malířská díla byla poznamenána expresivitou typickou pro válečné období. Janečkova celoživotní rozsáhlá tvorba byla završena v roce 1995 velkou retrospektivní výstavou v pražském Mánesu. Ota Janeček je svými díly zastoupen v Národní galerii v Praze, v londýnské Tate Gallery, v Národní knihovně v Paříži, v MC Nay Institute v San Antonio (USA), v japonském Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts a v National Gallery of Wales. Dílo pochází z autorovy pozůstalosti.