Lot 96
Václav Špála (1885 - 1946) (napodobitel) KYTICE

1942
Olej, plátno
80,5 x 60 cm (v x š)
Vpravo dole "V Špála 42"

Vyvolávací cena
10 000 CZK
   |   400 EUR

Dosažená cena
40 000 CZK
   |   1 600 EUR

Krásná a reprezentativní ukázka pojetí zátiší s kyticí, kterou zde opět Špála dokázal povýšit na jedinečný zážitek. Český malíř, grafik a ilustrátor, studoval na AVU v Praze u prof. Vlaho Bukovace a Františka Thieleho. Studia však nedokončil. Jeho raná díla vycházela z expresionismu a z fauvismu, později byl ovlivněn kubismem, od kterého se odklonil po roce 1923, kdy začal malovat zvláště krajiny, zátiší a květiny s převahou jednoho barevného tónu. Od 30. letech v sobě nese Špálova tvorba vyzrálost a uvolnění, stále v námětech jeho děl dominují zátiší a květiny, dále portréty své i jeho rodiny. V rozšířené paletě barev však zůstala modrá dominantní. Vystavoval se skupinou Tvrdošíjných, byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a podílel se na výtvarné aktivitě Osmy.