Lot 271
Josef Istler (1919 - 2000) SURREALISTICKÉ ZÁTIŠÍ

2. polovina 20. století
Olej, karton
Ve výřezu 23 x 33 cm (v x š)
Vpravo dole "Istler"

Vyvolávací cena
4 000 CZK
   |   160 EUR

Dosažená cena
12 000 CZK
   |   480 EUR

Josef Istler našel vlastní malířský jazyk, kde využíval různých symbolů a imaginativního seskupování prvků k vytvoření dramatu. Zároveň se nebál na nastiňovat témata válečných hrůz a tíže lidského osudu. Od osvědčených témat a konktétních prvků postupoval směrem k abstrakci. Josefa Istlera výrazně ovlivnilo setkání s Toyen a K. Teigem a byl zakládajícím šlenem Skupiny Ra.