Lot 166
IKONA PROROKA ELIÁŠE

Olej, dřevo, zlacení
43 x 34 cm (v x š)

Vyvolávací cena
3 000 CZK
   |   120 EUR

Dosažená cena
8 000 CZK
   |   320 EUR

Eliášovo učení zavedlo myšlenku, že základem pozemského zákona by měl být vyšší mravní zákon. Ve svých konfliktech s Achabem a tehdejšími pohanskými vůdci Eliáš tvrdil, že zákon vyššího Boha musí být základem pro vedení lidského chování a že morálka musí být základem praktického právního systému. Ikona reflektuje výjevy z jeho života. Dílo pochází z české sbírky 20. let 20. století.