Lot 90
Jaroslav Panuška (1872 - 1958) KRAJINA S CHALOUPKAMI

1. polovina 20. století
Olej, karton
49 x 65 cm (v x š)
Vpravo dole "Panuška"

Vyvolávací cena
5 000 CZK
   |   200 EUR

Dosažená cena
41 000 CZK
   |   1 640 EUR

Panuška celoživotně lnul láskou k přírodě a prosté motivy z volné krajiny začal malovat již na pražské Akademii kolem roku 1893. Po dvou dekádách příklonu k symbolismu, z kterých vycházejí známé pohádkové a strašidelné výjevy se po roce 1920 opět soustředil na motivy z českého venkova. Z tohoto okruhu tvorby pochází i zde představená krajina se svěží uvolněnou barevností. Panuška je považován za nejoriginálnějšího žáka slavné Mařákovy školy, jenž v díle spojuje starší realistickou tradici s modernějšími impresionistickými postupy malby.