Lot 153
Ota Janeček (1919 - 1996) STOJÍCÍ FIGURA

60. léta 20. století
patinované dřevo, asambláž
98 x 41 cm (v x š)
nesign.

Vyvolávací cena
80 000 CZK
   |   3 333 EUR
Dosažená cena
80 000 CZK
   |   3 333 EUR

Reliéf od významného českého malíře a sochaře Oty Janečka zobrazuje stojící figuru zhotovenou technikou asambláže z dřevěných dílů doplněnou lokálně malbou. Dílo patří k nepočetnému souboru autorových převážně kovových plastik z konce 60. let minulého století, které tvořil ve svém mimopražském ateliéru. Dílo významem i vzhledem odpovídá širšímu celku Janečkovy tvorby, které v té době představovalo posun od cyklu Ecce Homo (Hle, člověk!) k situaci po roce 1968 s tragickou metaforou člověk-terč (Jan Palach). Janeček zde zkoumá vztah individualizovaného tvaru, výrazně plasticky cítěného, k ploše. V reliéfu tak navazuje na své obrazy tvořících v této době, lteré krouží kolem otázky "z čeho je svět?". Nabízený reliéf pochází z pozůstalosti autora.