Lot 196
Ota Janeček (1919 - 1996) HLAVA MUŽE

1990
olej, sololit
27 x 20,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole a verso: Ota Janeček 90

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 292 EUR
Dosažená cena
55 000 CZK
   |   2 292 EUR

Ota Janeček patřil mezi plodné a velmi důsledné autory, kteří téměř až vědecky postupovali k optimálnímu abstrahování tvarů. Hlava muže je jedním z často zpracovávaných témat, ke kterému se opakovaně vracel a pokaždé se mu pokoušel vtisknout něco ze své osobité výtvarné básnivosti. Zatímco starší témata hlav z 60. let jsou tvořeny poměrně rezervovanějším a zemitějším koloritem, předložená Hlava muže je o poznání divočejší a výraz tváře prozrazuje introspekci a vnitřní konflikt.