Lot 43
Josef Navrátil (1798 - 1865) LÁVKA PŘES POTOK

40. léta 19. století
olej, plátno
34,5 x 42 cm (v x š)
sign. vlevo dole: Jos. Nawratil

Vyvolávací cena
110 000 CZK
   |   4 583 EUR
Dosažená cena
150 000 CZK
   |   6 250 EUR

Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: "Předložená romantická scenérie Lávka přes potokje nespornou a skvělou prací Josefa Navrátila, prací, která po srovnání s ostatními malířovými díly, patří nejspíše do 40. let 19. století. Krajinomalba představovala nejpočetnější část Navrátilovy dochované všestranné tvorby. Navrátil často cestoval a své reminiscence z cest s velkým půvabem neustále obměňoval a parafrázoval. Na cestách výhradně skicoval a maloval až po návratu do ateliéru. Navrátil dokázal krajinné prvky reálného základu působivě pospojovat v uměleckou a idealizovanou, ale přeci živou a přesvědčivou přírodní kulisu."