Lot 83
Pravoslav Kotík (1889 - 1970) KOUPÁNÍ

1912
olej, karton
37,5 x 33,5 cm (v x š)
sign. vlevo dole: P. Kotík 1912

Vyvolávací cena
50 000 CZK
   |   2 083 EUR
Dosažená cena
50 000 CZK
   |   2 083 EUR

Dílo koupání pochází z rané tvorby těsně po autorově první výstavě se skupinou Divocí a rovněž z doby kdy skládal zkoušku na AVU. Ústředním tématem, stejně jako u celé jeho tvorby, je člověk - jeho role, místo ve světě, citová rozpoložení. Koupání ztvárněné v duchu francouzské avantgardy je intimním introspektivním námětem, který se i přes poměrně ranou dataci vyrovnává dílům z pozdějších cest do Paříže a upoutá hlavně svým neoklasickým viděním světa a sociální tématickou linkou.