Lot 85
Max Švabinský (1873 - 1962) ÚNOS, Z CYKLU RAJSKÁ SONÁTA

1920
dřevoryt, papír
Ve výřezu 83 x 54 cm (v x š)
sign. vpravo dole: M Švabinský

Vyvolávací cena
15 000 CZK
   |   625 EUR
Dosažená cena
38 000 CZK
   |   1 583 EUR

Někdy mezi lety 1916 - 1920 se v hlavě Maxe Švabinského rodil nápad na vytvoření Rajské sonáty. Pobýval v přírodě, která jej okouzlovala a vtělení smyslového opojení našel v ženské figuře, jenž se objevuje ve formě "Srpnového poledne." V Rajské sonátě se žena zjevuje osamělému muži a dvojice v sobě nachází zalíbení. Ve složité soustavě aktů nalezl alegorii lidského údělu a hledání vlastního protějšku. Zasazení do tropického ráje rezonuje s umělocovým nazíráním na divokou nespoutanou plodivou sílu přírody, překypující životem. Rámováno pod antireflexní sklo s UV filtrem.