Lot 111
Josef Lada (1887 - 1957) PŘÍBĚH S PAPOUŠKEM

1937
tuš, akvarel, běloba, papír
sign. na jedné z ilustrací vlevo nahoře: Jos. Lada 37.

Vyvolávací cena
150 000 CZK
   |   6 522 EUR
Dosažená cena
210 000 CZK
   |   9 130 EUR

Josef Lada je průkopník kreslených seriálů a komiksů v českém prostředí, přispíval jimi v meziválečném období to řady českých periodik. Předložená práce byla zastoupena na prodejní výstavě Josefa Lady, kterou pořádal SVU Mánes ve své výstavní síni v Praze v roce 1941. Katalog této výstavy obsahuje téměř 1200 položek a neuvádí dataci ani rozměry vystavených prací. Celkem 4 související kresby tvořící příběh jsou adjustovány ve společné paspartě. Stylově s ní souvisí další cykly Ladových obrazových vyprávění, které ve třicátých letech publikoval zejména v časopisech Kvítko z čertovy zahrádky, Světozor, Pražský ilustrovaný zpravodaj aj. Kresby jsou ve dvou velikostech: 9 x 12 cm, 18,5 x 11,5 cm. Dílo posouzeno a jeho pravost potvrzena znaleckým posudkem PhDr. Pavly Pečinkové, CSc.