Lot 149
Ludmila Jiřincová (1912 - 1994) EVA

1958
olej, karton
42 x 29,5 cm (v x š)
sign. vlevo dole: L. Jiřincová 58

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 826 EUR
Dosažená cena
65 000 CZK
   |   2 826 EUR

Středem tvorby u Ludmily Jiřincové byly především mladé ženy, vystupující jako symbol lidského údělu. Eva za svitu měsíce v rajské zahradě drží v ruce jablko ze stromu poznání. Jablko zde vystupuje jako zářící entita, která osvětluje klidnou a usměvavou Evinu tvář a vytváří symbolický protipól k temným prorůstajícím hvozdům v pozadí, které jsou osvětleny iluzivním svitem bledého měsíce. Vyjadřuje tak symbolický význam jablka - zakázaný plod se stává klíčem ke svobodnému rozhodování, ke světu, který bude utvářet Eva dle svého vlastního mínění. O díle Evy Jiřincové se mluví jako o snovém, tajemném, plném stesku. Ona sama říkala, že se především snaží vyjádřit především „pravdu svého citu“.