Lot 163
Kamil Lhoták (1912 - 1990) DEN PŘÍMĚŘÍ 1918

1970
olej, plátno, karton
14,5 x 21,5 cm (v x š)
sign. vlevo dole: Kamil Lhoták 1970

Vyvolávací cena
180 000 CZK
   |   7 826 EUR
Dosažená cena
240 000 CZK
   |   10 435 EUR

Celé období přelomu šedesátých a sedmdesátých let je obdobím Lhotákovy pokračující vysoké pracovní aktivity, kdy souběžně ilustroval knižní publikace a zároveň stihl namalovat přibližně 50 obrazů ročně. Věnoval se i kresbě a grafice. Krychle, jehlany, kužely a i zebry s výraznými pruhy jsou Lhotákovou reakcí na estetické principy op-artu, které reflektoval ve svých obrazech a nenásilnou formou je usadil do poetizující kompozice jako by tam byly odjakživa. Dílo konzultováno s Liborem Šteffkem a přiřazeno ve Lhotákově soupisu obrazů k číslu 1528/41.